Yunanistan’da mülteci kampları doldu

Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki adaları yakınında 239 mülteci sahil güvenliği ve yoldan geçen gemiler tarafından kurtarıldı. Salı gecesi ve Çarşamba sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyonlar çerçevesinde Girit adasının güneyinde 22, Sömbeki ve Midilli adaları açıklarında 127 mültecinin bulunduğu, Mora Yarımadası’nın güneyinde de 90 kişiyi taşıyan bir teknenin tehlike sinyali göndermesi üzerine kurtarıldığı bildirildi.

Yunan radyosuna konuşan sahil güvenlik kaynakları, mültecilerin Türkiye’den yola çıktığının düşünüldüğünü belirtti.

KAPASİTE AŞILDI

Yaz aylarında yoğun mütleci geçişlerine sahne olan Yunan adalarındaki kabul merkezlerinde kapasitenin dolduğu bildirildi. Yunan Göç Bakanlığı verilerine göre toplam kapasitesi 13 bin 586 olan Midilli, Sakız, Sisam, İleryoz ve İstanköy adalarındaki merkezlerde mülteci sayısı 1 Ekim itibarıyla 14 bin 983’e yükselmişti. 1 Ocak 2023 itibarıyla kamplarda toplam 4 bin 400 kişi bulunuyordu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre de yıl başından 1 Ekim tarihine kadar Türkiye’den kara ya da deniz yoluyla Yunanistan’a ulaşanların sayısı 30 bin 820 olarak kaydedildi. Geçen yıl AB’ye ulaşan toplam düzensiz göçmen sayısı 18 bin 700 olmuştu. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x