Fatih Altaylı: Akşener’in açıklaması Saray’a müjde oldu

Meral Akşener’in yerel seçim öncesi ittifak tartışmalarına ilişkin açıklaması, gözleri İstanbul’a çevirdi. Ekrem İmamoğlu’nun bir önceki seçimi İstanbul İttifakı adıyla tüm partilerin desteğiyle kazanmış olması önümüzdeki yerel seçimlerde ittifak olmazsa kazanmak mümkün mü sorusunu gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle İstanbul seçimlerine yoğunlaştığı yönündeki kulis bilgileri de dikkatlerin İstanbul’a yoğunlaşmasına neden oldu.

Akşener ile söyleşiyi yapan gazeteci Fatih Altaylı, “her bölgede kendi adayımızı çıkartacağız” açıklamasının Erdoğan’ı rahatlattığını ileri sürdü. Erdoğan’ın elindeki anket sonuçlarına göre, İmamoğlu’nun önde gittiğini iddia eden Altaylı, Efkan Ala’nın İstanbul seçimlerini kazanmak için bir ekip oluşturmak üzere görevlendirildiğini belirtti. Altaylı’nın “Akşener’in açıklaması Saray’a müjde oldu”yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Erdoğan için İstanbul o kadar önemli ki, Ankara falan umurunda değil. Bütün enerjiyi İstanbul’a yoğunlaştırmış durumda.

Bu yüzden de Efkan Ala’yı İstanbul için kurduğu özel birimin başına getirmiş. Ala da kendi kurduğu bir kadro ile İstanbul için doğru adayı belirlemek ve kenti yeniden AK Parti’ye kazandırmak için yoğun bir faaliyet içinde.

Aday konusunda ise kafalar çok karışık. Parti içinde de dışında da sürekli iddialar var.

Şu ismi Erdoğan destekliyor, bu isim Berat Albayrak’ın adamı, bu isim Bilal Erdoğan’a yakın gibi yargılar havalarda uçuşuyor. Sadece dışarda değil, parti içinde de.

Meral Akşener’in ‘İstanbul’da aday çıkaracağız’ açıklaması her ne kadar AK Parti’yi ve genel başkanını rahatlatıp, umutlandırsa da son anda her şey olabilir mantığı ile işi sıkı tutmaya devam ediyorlar ve görünün o ki, aday sayısını üçe indirmiş gibiler.

Şu ana kadar öne çıkan isim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Koca’nın pandemi performansı, kimseyi dışlamayan tavrı, öne çıkan bir siyasetçi olmasına rağmen kamplaşmaya neden olan bir siyaset anlayışına sahip olmaması, muhaliflerle bile diyalog kurabilme yeteneği, bunu çok doğal bir biçimde yapıyor olması ve oluşturduğu iyi insan imajı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı favori aday yapıyor. Şu anda ilk sırada o var.

Onu takip eden isim ise eski Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu. 25 yıllık İBB tecrübesi, bakanlığı döneminde İstanbul’da metrolarla ve diğer ulaşım projeleri ile kendini göstermeye devam etmesi ve Cumhurbaşkanı’nın güveni ve tabii Trabzonlu olması Karaismailoğlu’nu da plase haline getiriyor.

Bir diğer adayın da eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğu zaten sır değil. Ancak Kurum joker olarak sadece İstanbul’a değil, başka illere hatta Ankara’ya bile düşünülüyor. İstanbul şansının giderek zayıfladığı aşikar.

Tabii Erdoğan’ın şapkadan tavşan çıkarma ihtimali her zaman var, o da ayrı.

Tabii AK Parti ne yaparsa yapsın İstanbul’u kazanmaları CHP’nin yapacağı hatalara bağlı ki, CHP’nin bir hata yapacağına AK Parti tarafı kesin gözüyle bakıyor.

Şu anda AK Parti’nin belediye başkan aday adayları arasında yeri hemen hemen kesinleşmiş tek kişi var. Eski Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu. Antalya’da aday yüzde 99 o olacak gibi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x