Esmer şekerin beyaz şekerden daha sağlıklı olduğu doğru mu?

Granül ürünün özelliği, melasın tamamının ekstrakte edilmiş olmasıdır. Kahverengi çeşitte melas korunarak daha koyu bir renk, karamel tadı ve daha zengin bir doku elde edilir.

Esmer şeker beyaz şekerden daha mı sağlıklıdır?

Kısa cevap hayır; kahverengi çeşit beyaz çeşitten daha sağlıklı değildir. Besin değeri söz konusu olduğunda beyaz ve kahverengi içerikler arasındaki fark ihmal edilebilir düzeydedir. Ayrıca iki çeşit arasında kalori açısından da önemli bir fark yoktur.

Beyaz olanın çay kaşığı başına 16 kalori, kahverengi olanın ise çay kaşığı başına 15 kalori vardır. Her iki şeker türü de vücudun tercih ettiği enerji kaynağı olan glikoza parçalanacaktır.

Esmer şekeri beyazla değiştirmek mümkün mü?

Teknik olarak bu 1’e 1 oranında mümkündür, yani nihai ürünün tadından ödün vermeden bir çorba kaşığı beyaz şekerin bir çorba kaşığı esmer şekerle değiştirilebileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, kahverengi çeşit melas içerdiğinden ve erime eğiliminde olduğundan, daha sert, karamel aromalı bir nihai ürün üretecektir. Kahverengi çeşit, fırınlanmış ürünlerdeki nemi korumak için iyi çalışır; granül çeşit ise daha kuru, daha ufalanan ve daha gevrek bir doku yaratacaktır. Bu nedenle esmer şeker yerine beyazı kullanırken istenilen dokuyu elde etmek için kuru malzemeleri artırmak veya ıslak malzemeleri azaltmak iyi olacaktır, ancak bunun için standart bir formül yoktur, her tarif farklı bir yaklaşım gerektirir. Veya ürünün rafine olanı yerine kahverengi çeşidini kullanırsanız tarifin gerektirdiğinden daha azını kullanabilirsiniz. Beyaz şekeri kahverengi ile değiştirmek için, toz ürüne bir miktar melas ekleyin (bir yemek kaşığı pekmeze bir bardak toz şeker).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x