CHP’de anketörler, belediye adaylıkları için sahaya indi

Eray Görgülü

CHP’de yerel seçim hazırlıkları hızlanırken, mevcut belediye başkanlarına yönelik memnuniyet anketleri için anketörler bugün itibariyle sahaya indi. Anket çalışmalarının bu hafta sonlandırılması, sonrasında da tüm iller için örgüt denetiminde ön seçime başlanması hedefleniyor. Bu arada başkan adaylarının yanı sıra mevcut belediye başkanlarının da CHP Genel Merkezi’ndeki temaslarını sıklaştırması dikkat çekiyor.

Yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve Aydın’da mevcut isimler Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Özlem Çerçioğlu ile devam etme kararı alan CHP’de diğer büyükşehir belediye başkanlığı adaylıkları için çalışmalar hızlandı. Mevcut belediye başkanlarına yönelik memnuniyet anketi yapma kararı doğrultusunda anket çalışmaları bugün itibariyle başladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Seçildiğinden ileride olan, partinin oyundan ileride olan, halkın gönlünde olan belediye başkanlarımızı tekrar aday yapacağız. Halkın beğenmediği başkanları değiştireceğiz. Türkiye’de bütün seçim bölgelerinde aday çıkartacağız ve sandığı örgütümüzün önünden kaçırmayacağız” ifadesini kullanmıştı.

Milletvekilleri de önümüzdeki hafta sahaya inecek

Anket firmaları bugün İzmir, Tekirdağ, Muğla, Adana, Mersin, Hatay, Eskişehir ve Antalya’da saha çalışmalarına başlarken, anketlerin bu hafta sonuna kadar tamamlanması ve Genel Merkez’e rapor halinde sunulması bekleniyor. Gelecek hafta da milletvekilleri sahaya inerek belediye başkanlarını ve adayları gözlemleyecek. Milletvekilleri daha çok, az farkla kaybedilen ve kazanılan yerlerde olacak. Anketlerin değerlendirilmesinin ardından MYK’da alınacak kararlar doğrultusunda illere göre farklı stratejiler belirlenecek. CHP’nin elinde olmayan şehirlerin yanı sıra mevcut belediye başkanları için de örgüt denetiminde önseçim yapılabilecek.

Genel Merkez’de kulisler hareketlendi

CHP’de aday belirlemeye yönelik çalışmalar hızlanırken bu arada belediye başkan adaylarının sıra mevcut ilçe belediye başkanlarının da CHP Genel Merkezi’ndeki temaslarını hızlandırması dikkat çekti. Öte yandan illerde adaylık ihtimali ön plana çıkan isimler de örgütte ve Genel Merkez’de konuşulmaya başlandı.

Hatay, merak edilen illerin başında

CHP’de aday belirleme sürecinde en çok merak edilen illerin arasında, depremin en çok vurduğu illerin başında gelen Hatay bulunuyor. Parti kulislerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın bir dönem daha aday olmak istediği biliniyor ancak deprem sürecinde yaptığı açıklamalarla parti içerisinde tepki çektiği hatırlatılıyor. Savaş’ın yeniden aday gösterilmesi için memnuniyet anketinde yüksek oranlarda çıkması gerektiğine işaret ediliyor. İzmir’de de mevcut Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yeniden aday olmak istediği biliniyor. İzmir’de Soyer’in yerine Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un aday gösterilebileceği de ifade ediliyor. Batur, 2014 seçimlerinde Narlıdere, 2019’da ise Konak Belediye Başkanı seçilmişti.

Adana anketinde memnuniyetin yüksek çıkması bekleniyor

Bir diğer büyükşehir belediyesi olan Tekirdağ’da da mevcut Başkan Kadir Albayrak yerine yeni bir isimle seçimlere gidilebileceği ifade ediliyor. CHP eski milletvekili Candan Yüceer’in yanı sıra Tekirdağlı olan İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa’nın da adaylık için kulis yaptığı öğrenildi. Bu arada Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da adaylık başvurusunda bulundu. Muğla’da da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, bir dönem daha devam etmek isterken eski milletvekilleri Akın Üstündağ, Mürsel Alban ve Burak Erbay da adaylık için çalışma yürütüyor. Parti kulislerinde Adana’da mevcut Belediye Başkanı Zeydan Karalar’la ilgili ankette memnuniyet oranının yüksek çıkması ve Karalar’la devam edilmesi beklentisi hakimken Mersin’de de mevcut Başkan Vahap Seçer’le birlikte eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar da adı geçenler arasında. Antalya’da da adaylık yarışının mevcut Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve eski milletvekili Çetin Osman Budak arasında geçmesi beklenirken, Eskişehir’de ise Yılmaz Büyükerşen’in istemesi halinde yeniden aday gösterilebileceği konuşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x