Bu Şehirde Kimsenin Borcu Yok! Türkiye’nin En Borçsuz Şehri Belli Oldu

Türkiye genelinde kredilerin takibe dönüşüm oranının en düşük olduğu ve en yüksek olduğu iller belli oldu. Takipteki alacak oranının en düşük olduğu ilimiz Çankırı oldu. Vatandaşların yüzde 0,59’la en çok borcunu ödeyebildiği şehir Çankırı oldu. Takipteki alacak oranının en yüksek olduğu ilk il ise yüzde 3,9 ile Konya. Konya’yı sırasıyla Diyarbakır, Mardin, Hakkari ve Adana takip etti.

ekonomim.com’da yer alan habere göre, takipteki alacakların toplam nakdi krediler içerisindeki payını gösteren takibe dönüşüm oranı (takipteki alacaklar / toplam nakdi kredi oranı) bankacılık sektörü genelinde yüzde 1,53 düzeyinde.

Toplam 22 ilde genel ortalamanın üzerinde ve Konya’da iki katından fazla. Takipteki alacak oranının en yüksek olduğu ilk 5 il Konya (%3,9), Diyarbakır (%3), Mardin (%2,4), Hakkari (%2,2) ve Adana (%2,2). Bu açıdan en iyi durumda olan il ise Çankırı. Çankırı’da takibe düşme oranı yüzde 0,59 düzeyinde seyrediyor.

Yüksek takibe düşme oranında öne çıkan iller ve sektörler şöyle: Afyonkarahisar’da turizm (yüzde 26,84), Kars’ta tekstil (yüzde 24,07), Yalova’da enerji (yüzde 22,51), Kocaeli’nde enerji (yüzde 27,26), Konya’da enerji (yüzde 19,49), Kayseri’de turizm (yüzde 19,34). Sektörel bazda en çok takibe düşme enerji (13 ilde), inşaat (13 ilde) ve tekstil (7 ilde) sektörlerinde gözüküyor

Takipteki alacak oranı tüketici kredilerinde 21 ilde, ticaret sektöründe (ticari krediler) 6 ilde en yüksek kredi türünü oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x