Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir kimdir? CHP Ardahan Belediye Başkan Adayı Faruk Demir’in siyasi yaşamı…

CHP’nin Türkiye’nin en doğusundaki belediyesi Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir yeniden belediye başkanı adayı oldu.

FARUK DEMİR KİMDİR?

Faruk Demir, 1963 yılında Ardahan’ın Hanak ilçesinde dünyaya geldi. Demir, ilk ve orta öğrenimini Ardahan Hanak’ta tamamladı. 1982 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Şan bölümüne girdi ve mezun oldu.

FARUK DEMİR’İN SANAT YAŞAMI

Faruk Demir, 1987 yılında TRT’nin açmış olduğu yetişmiş ses sanatçısı sınavında başarılı olarak Türk Halk Müziği ses sanatçısı unvanıyla TRT’de çalışmaya başladı ve 1999 yılına kadar devam etti.

Faruk Demir, TRT ekranlarında Kuşaktan Kuşağa, Yüreğimizin Dili Türkülerimiz, Türküye Merhaba gibi çeşitli Türk Halk Müziği programlarında sunuculuk ve danışmanlık yaptı. Aynı yıllarda, kendi bestelerinin de yer aldığı Güneşim Ol ve Ardahan’ın Yollarında isimli iki albüm çıkardı.

Sözleri Aşık Mahzuni Şerif’e ait olan M. Kemal Atatürk’e yazılan “sarı saçlım mavi gözlüm” adında türküyü tekrar hayat kazandırdı.

FARUK DEMİR’İN SİYASİ YAŞAMI

Faruk Demir, 1999 yılında DSP’den milletvekili adayı oldu ve 21.dönem Ardahan Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Parlamentoda İn Faruk Demir, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Ardahan Belediye Başkanı oldu.san Hakları Komisyonu üyeliği TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlıkları yaptı.

2013 yılında CHP Çankaya belediye başkan aday adayı, 2015 yılında CHP Ardahan Milletvekili aday adayı oldu.

Faruk Demir, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Ardahan Belediye Başkanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x