Alaattin Aktaş: Faiz artırılacak, başka çare yok

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, ekonomi yönetiminin çabasına rağmen seçimden sonraki 5 ayda hâlâ yabancı yatırımcının gelmediğini, gelmeyi düşünmediğini belirterek, “Ekonomi yönetimi döviz bulabilmek için adeta dört dönüyor ama bu koşullarda işimiz çok zor” yorumunu yaptı. 

OVP’ye göre döviz kurunun en iyimser tabloda yüzde 33 artacağının öngörüldüğünü hatırlatan Aktaş, yazısında şu ifadeleri kullandı: 

“Türkiye’nin kur artışını bir yılı aşkın sürede yüzde 33’te tutabilmesi için zaten döviz bulması gerekiyor. Kaldı ki kur artışıyla ilgili böyle bir hedef de yok. Enflasyonun çok daha fazla olacağı bir dönemde döviz artışını yüzde 33’te tutabilmek mümkün olsa bile bu Türkiye ekonomisinde çok daha başka sorunlara yol açar. Dolayısıyla yapılacak belli; faiz artırılacak! Başka çare yok.

Ya Karadeniz’de yeni doğalgaz yatakları keşfedeceğiz; ya Gabar’dan bir dönem iddia edildiği gibi rafine edilmeyi bile gerektirmeyecek kalitede(!) petrol çıkacak ve biz müthiş bir ihracat gelirine kavuşurken aynı zamanda ithalat yükünden kurtulacağız ve böylece döviz peşinde koşmamıza gerek kalmayacak; ya da faiz artırıp yabancıyı çekmeye çalışacağız. Banknot matbaamız döviz basamadığına göre…”

TIKLAYIN – IMF, Türkiye raporunda ekonomi yönetimini “tebrik etti”: Politika değişikliğini memnuniyetle karşılıyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x